301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 14:53
 
Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Çaycuma da var
Gündem Haberi


31 ülke, 604 şehirde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Çaycuma programı açıklandı.

2002 yılından bu yana, her yıl, 16 – 22 Eylül tarihleri arası Avrupa Hareketlilik Haftası olarak kutlanıyor. Giderek tüm dünyada kutlanmaya başlanan haftada, insanların başta otomobil bağımlılığı olmak üzere kişisel aktivitelerini kısıtlayan yaşam biçimlerinin yarattığı olumsuzluklara dikkat çekiliyor. Bu konuda, çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılarak küresel bir eylem planının ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Fosil yakıtlı ulaşım araçlarının yarattığı kirliliğe de işaret edilen hafta, Çaycuma’da, Çaycuma Belediyesi tarafından da kutlanıyor. Bir hafta sürecek ve içinde sabah sporları, boyama etkinlikleri, alternatif spor şenliği, bisiklet turu, konferans ve doğa yürüyüşlerinin de bulunduğu etkinlikler kapsamında, 20 Eylül “Otomobilsiz Çaycuma Günü” olarak kutlanacak. Bugünde başta Çaycuma Belediyesi olmak üzere tüm çalışanlardan işlerine zorunlu haller dışında bisikletle gitmesi istenecek.

TÜM DÜNYADA YAYA VE BİSİKLET ULAŞIMINA YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Kentlerde vatandaşların her yere bisiklet ya da yaya olarak ulaşması çok önemli. Bisiklet yollarıyla yayalaştırılmış alanlar artık çağdaş kentçiliğin temel bir ölçütü haline geldi. Biz Çaycuma’yı tasarlarken, herkesin, her yere erişiminin en kolay nasıl olabileceğini planlıyor, düzenlemelerimizi ona göre yapıyoruz. Artık hayatımızın bir parçası haline gelen otomobiller, aslında her yönüyle bize zarar veriyor. Ortaya çıkardığı trafik kaosunun, park sorunlarının yanı sıra yarattığı gürültü, egzoz ve toz kirliliği ile kentlerin yaşam kalitesini de düşürüyor, küresel ısınmaya dolayısıyla da iklim değişikliklerine neden oluyor.

Bunun için tüm dünyada araç kullanımını azaltıp, doğa dostu araçlarla ya da yaya olarak ulaşımı sağlayacak düzenlemeler yapılıyor” dedi.

ÇAYCUMA BELEDİYESİ HER ALANDA ÖNCÜ BELEDİYECİLİK YAPIYOR

Kantarcı açıklamasını, “Biz Çaycuma Belediyesi olarak dünyadaki bu eğilimi çok önceden gördük, tüm planlamalarımızı bu doğrultuda yaparak yalnızca sorumluluk alanı için değil dünyanın geleceği için de sorumluluk taşıyan bir belediyecilik örneği sergiledik. Özellikle yaya erişimi ve bisiklet altyapısına çok ciddi yatırımlar yaptık. Tüm standartlara sahip 17 kilometrelik bisiklet yolu ile kendi ulaşım ölçeğimize göre ülkenin en uzun bisiklet yoluna sahip kentlerinden biriyiz. Biz küresel iklim değişikliğini de çok önemsiyor, yatırımlarımızı iklim dostu olacak şekilde planlıyoruz. İşin güzel tarafı şu ki, artık devletimiz de bu konuyu ciddiye alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm belediyelere gönderdiği yazıda iklim değişikliğini dikkate almalarını, bu doğrultudaki çalışmaların da bakanlıkça destekleneceğini bildirdi. Belediyemizin bu konuda da çok daha önceden harekete geçmesi Çaycumalılar açısından övünç verici bir olay. Avrupa hareketlilik Haftası içinde de kapsamlı etkinlikler yaparak, bu hassasiyetimizi bir kez daha ortaya koyuyoruz. Etkinliklerimize tüm halkımızın katılımını bekliyoruz” dedi.

ETKİNLİK PROGRAMI ŞÖYLE:

16 Eylül Pazartesi
09.00 Çaycumalı Kadınlar Spor Yapıyor

Yer: Yaşam Park

17 Eylül Salı
10.00-12.00 Çocuklarla Boyama Etkinliği
14.00-16.00 Çocuklarla Boyama Etkinliği
Yer: Çaycuma Belediyesi Çocuk Yuvası

18 Eylül Çarşamba
15.30-18.00 Alternatif Spor Şenliği (Kaykay, paten, scooter, bisiklet, kano, deniz bisikleti,
badminton)

En Yavaş Bisiklet Sürme Yarışı

Yer: Yaşam Park

19 Eylül Perşembe
14.00 Konferans: Hareketli Yaşam

Konuşmacı: Erkan Arslan – Spor Uzmanı
Yer: Çaycuma Gençlik Merkezi

20 Eylül Cuma

Otomobilsiz Çaycuma Günü
“Otomobilden in bisiklete bin. İşine bisikletle git”

21 Eylül Cumartesi
09.00 Çaycumalı Kadınlar Spor Yapıyor

Yer: Yaşam Park
17.00 Bisiklet Turu

Toplanma Yeri: Atatürk Anıtı Önü
Düzenleyen: Çaycuma Belediyesi Bisiklet Topluluğu

22 Eylül Pazar
09.00 Doğa Yürüyüşü

Toplanma Yeri: Atatürk Anıtı Önü

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Avrupa, Hareketlilik, Haftası’nda, Çaycuma, da, var,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.06.2020
Bugün
15° - 18°
Salı
13° - 18°
Çarşamba
14° - 18°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı