Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 09:39
 
BEÜ'de Çalıştay Yapıldı
Gündem Haberi


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen  ‘TUSAGA Aktif GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi’ Çalıştayı gerçekleştirildi.

Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Refik Fenmen Amfisinde düzenlenen, Geomatik Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Gökhan Gürbüz’ün konuşmacı olduğu Çalıştaya, Dekan Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Mert, TUBİTAK Uzay Araştırmacısı Betül Atalay, akademik personel ve öğrenciler katıldı. 

Çalıştay’ın açılışında konuşan Prof. Dr. Kutoğlu, Geomatik Mühendisliği Bölümü bünyesinde geliştirilen GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi tarafından,  uydu verilerinin toplanılarak otomatik olarak işlendiğini, elde edilen sonuçların internet üzerinden afetmerkezi.beun.edu.tr/analiz-merkezi.html  adresine gönderildiğini, bu sayede ülkemizde gerçekleşmekte olan sismik ve meteorolojik olayların daha iyi anlaşılabildiğini söyledi.  Kutoğlu; analiz merkezinden elde edilen bilgiler ile depremlere neden olan yer kabuğu hareketlerinin de incelenmesi imkânını bulduklarını söyledi.

Konuşmacı Arş. Gör. Gürbüz de,  Türkiye’de 146 sürekli gözlem yapan GPS istasyonunun olduğunu, analiz merkezi ile 4 ayrı uydudan koordinat bilgilerine ulaşılabildiğini, böylece atmosfer tabakasında bilgiler elde edilerek meteorolojik olaylara ilişkin gelişmelerin gözlemlenebildiğini belirtti. 

Çalıştay, Gürbüz’ün TUSAGA Aktif GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi’nin hakkında bilgiler içeren bir sunumu ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BEÜ'de, Çalıştay, Yapıldı,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
18° - 27°
Cumartesi
17° - 28°
Pazar
18° - 36°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı