301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 12:46
 
“BİZİM ALTINIMIZ SU VE FINDIKTIR!..”
Alaplı, Altıncı Filoya Karşı Birleşti
Gündem Haberi


Alaplı İlçesi’nde 4 bin 116 yaşındaki porsuk ağacının bulunduğu, 26 tür ağacın, 24 farklı yaban hayvan türünün birlikte yaşadığı bölgede Bakır ve altın maden yataklarını sondajla arayıp çıkarma işlemleri ile ilgili tepkiler devam ediyor.

Alaplı’nın Gümeli ve çevresinde altın arandığı  yönündeki gelişmelerin gündeme düşmesi üzerine, ilçedeki siyasi partiler, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve duyarlı kişi ve kuruluşlar bir araya gelerek, “Alaplı Çevre Platformu”nu kurdu.

Çevre Platformu Sözcülüğüne Aşağıdağ Köyü Orman Kooperatifi Başkanı Mustafa Sevim’in getirildiğinin de bildirildiği açıklamada, bölgede bakır madeni arama adı altında altın arandığını ve bu gelişmelerden sonra kurulan platformun kamuoyunu bilgilendirme ve duyarlılığı artırma amacıyla açıklama yapıldığı belirtildi.

Platform tarafından yapılan açıklama şu şekilde:  “Alaplı’nın Aşağıdağköyü, Aydınyayla, Gümeli Beldesi’ne yakın Çanakderesi Orman mevkiinde Bakır Madeni arama izni alan CENTERRA GOLD Kanadalı Şirketi ve Akca Çevre Mühendislik Danışmanlık İnşaat.Ltd.Şit. ‘nin  bakır madeni arama bahanesiyle bölgede altın aradığı konusunda kamuoyuna yansıyan bilgileri değerlendirmek üzere bir araya geldik. Firmanın internet sitesinde yer alan fakat sonrasında kaldırılan ‘Yamaç’ projesi adı altında yayınlanan 2017 ve 2018 verilerinde de altın (AU) değerleri açıkça belirtilmektedir. Yaklaşık 3 yıldır burada faaliyette bulunan firmanın Alaplı’da, çevre ilçelerde kamuoyuna yansıyan şekliyle, Altın rezervi için şimdiye kadar 12 Kuyu açtığı saptanmıştır. Alaplı Aşağıdağ Köyü Orman Kooperatifi Başkanı Mustafa Sevim’i n 2017 Yılında, bu maden ocağının Altın aradığı gerekçesi ile Zonguldak İdare Mahkemesine başvurusu devam etmekte olduğundan, anılan yerde altın çıkarılması yönünde ciddi bulgulara rastlandığı dikkat çekmektedir. İlçemizin hemen yakınında bulunan ve doğal zenginlikleri ile emsali az ormanlara sahip bölgede altın madeni çıkarılması konusunda, kuyu açma esnasında kullanılan Bentonit ile daha sonra kullanılması kaçınılmaz olan Siyanür maddelerinin yaratacağı tehlike ,bizi Kaz dağları ve Bergama Altın Madeni alanlarında yaşanan talan ile karşı karşıya kalacağımız anlamını taşımaktadır. Alaplı Ormanlarında 26 çeşit ağaç,5 çeşit balık, 16 kuş türü ve bitki yapısıyla ülkemizin en zengin doğasına sahip olduğu gibi, bu mevkide altın çıkarılması halinde Alaplı’yı besleyen Su kaynaklarından Siyanür 'lü su içmemiz de kaçınılmaz olacaktır. Değerli Alaplı halkının en önemli geçim kaynağı olan Fındık ürünü bu yıl 15 bin Ton olarak tahmin edilmektedir. Bu fındığın 7-bin 8 bin Tonu bu alandan alınmaktadır. Bugün 7 bin ton fındık reel değerin altında 15 TL den alındığında 100 Milyon TL, bölge halkımızın gelir kaynağını oluşturmaktadır. Bizler Aşağıdağ ve Çevre Köylerini; Gürpınar,Tokçalı,İsafakıhlı, Demirciler ve yanlarında bulunan onlarca köyümüzün yaşamına olumsuz etki edeceği tehdidi altındayız.

Bu nedenle; Alaplı Çevre Platformu oluşumu için bir araya gelen; AK Parti İlçe Başkanı: CHP, SP,MHP,İYİ Parti, İlçe Başkanları, Ziraat Odası,Alaplı Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi, Alaplı Esnaf ve Sanatkarlar Odası,Aşağıdağ Orman Kooperatifi , Alaplı Gazeteciler Derneği,Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği 2’nci Başkanı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim Sen Alaplı Temsilciliği, Orman Mühendisi Metin Bardız, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ile Gümeli Belde Başkanı Ahmet Saydam’ın da içimizde olduğu çevreye duyarlı bizler, Aşağıdag Köyü ve Aydın yayla,Gümeli yaylalarına yakın ormanlarda, inceleme yapmak üzere; Maden Mühendisi,Çevre Mühendisi,Kimya Mühendisi,Jeoloji Mühendisi,Jeofizik Mühendisi,Orman Mühendisleri tarafından yapılacak ciddi bir araştırma ile, Bu havzada yapılan resmi olarak Bakır Madeni arandığı fakat gayrı resmi olarak Altın arandığı iddia edilen yerle alakalı ilgili Çevre Bakanlığı’na ,Orman Bakanlığına,Tarım Bakanlığına, Enerji Bakanlıklarına rapor hazırlayıp, Bölgemizi tehdit edecek olan ve Ekolojik Dengenin Bozulması, İnsan hayatını tehdit eden olumsuzluklara karşı güç birliği içinde olduğumuzu kamuoyuna ve Değerli Alaplı halkına duyururuz.

Bu amaçla Alaplı Çevre Platformu Sözcüsü Mustafa Sevim başkanlığında ilgili kurumlara ve kuruluşlara yapılacak faaliyetlerde Aşağıdağ ve Çevre Köylerde yapılacak bilgilendirme toplantılarına destek vererek yaşanabilir bir Alaplı için el ele verdik. Bu toplantımızdan sonra, önümüzdeki günlerde, ilgili Maden Şirketinin Altın arama konusunda yaptığı çalışmaların İlgili Valilik ve Kaymakamlık aracılığı ile öğrenilmesi çalışmalarımız başlayacaktır. Bizler ekte İmzaları olan Siyasi İlçe başkanları, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kurumları başkan ve temsilcileri olarak, Alaplı Çevre Platformu etrafında siyasi amaç gözetmeksizin Yaşanabilir bir Alaplı adına kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz.” Denildi.

ALAPLI ÇEVRE PLATFORMU ŞU İSİMLERDEN OLUŞMUŞTUR:

Alaplı Çevre Platformu Sözcüsü Alaplı Aşağıdağ Köyü Orman Kooperatifi Başkanı: Mustafa Sevim,  AKP İlçe Başkanı Mustafa Yavuz, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Tosun,  MHP İlçe Yönetim Krl.Üyesi Metin Mudanya, İYİ Parti İlçe Başkanı  Emrullah Erdoğan, Muhtarlar Derneği Başkanı Mithat Mandacı, Ziraat Odası Başkanı  Şeref Türkoğlu, Alaplı Esnaf Kefalet ve Şoförler Odası Başkanı Kemal Çam, Orman Yüksek Mühendisi  Metin Bardız, SP İlçe Yöneticisi Ramazan Sarıkaya, Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı: Doğan Bostancı, EGD Başkan Yard.Sina Çıladır, Alaplı ADD Başkanı Saliha Şanlı, EGD ve Ereğli Kent Konseyi Yönetim Krl.Üyesi Mehmet Öztürk.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “BİZİM, ALTINIMIZ, SU, VE, FINDIKTIR!..”,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Zonguldak
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.06.2020
Bugün
15° - 18°
Salı
13° - 18°
Çarşamba
14° - 18°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Haber Yazılımı